صادرات چیست؟

صادرات کالاها و خدماتی است که در یک کشور تولید و در کشور دیگر به خریداران فروخته می شود. صادرات، همراه با واردات ، تجارت بین المللی را تشکیل می دهند .

 

درک صادرات

صادرات برای اقتصادهای مدرن بسیار مهم است زیرا به مردم و شرکت ها بازارهای بیشتری را برای کالاهایشان ارائه می دهد. یکی از کارکردهای اصلی دیپلماسی و سیاست خارجی بین دولت‌ها، تقویت تجارت اقتصادی، تشویق صادرات و واردات به نفع همه طرف‌های تجاری است.

طبق گزارش شرکت تحقیقاتی Statista، در سال 2019، بزرگترین کشورهای صادرکننده جهان (از نظر دلار) چین، ایالات متحده، آلمان، هلند و ژاپن بودند.  چین حدود 2.5 تریلیون دلار کالا، عمدتاً تجهیزات الکترونیکی و ماشین آلات، صادر کرد ایالات متحده تقریباً 1.6 تریلیون دلار عمدتاً کالاهای سرمایه ای صادر کرد. صادرات آلمان، که به حدود 1.5 تریلیون دلار می رسد، تحت سلطه وسایل نقلیه موتوری بود – و همچنین ژاپن که مجموعاً 705 میلیارد دلار بود. در نهایت، هلند حدود 709 میلیارد دلار صادرات داشت.

 

مزایای صادرات برای شرکت ها

شرکت ها به دلایل مختلفی محصولات و خدمات را صادر می کنند. اگر کالاها بازارهای جدیدی ایجاد کنند یا بازارهای موجود را گسترش دهند، صادرات می تواند فروش و سود را افزایش دهد و حتی ممکن است فرصتی برای تصاحب سهم قابل توجهی از بازار جهانی باشد. شرکت هایی که صادر می کنند با تنوع بخشیدن به بازارهای مختلف، ریسک تجاری را گسترش می دهند.

صادرات به بازارهای خارجی اغلب می تواند هزینه های هر واحد را با گسترش عملیات برای پاسخگویی به افزایش تقاضا کاهش دهد. در نهایت، شرکت هایی که به بازارهای خارجی صادرات می کنند، دانش و تجربه جدیدی به دست می آورند که ممکن است امکان کشف فناوری های جدید، شیوه های بازاریابی و بینش رقبای خارجی را فراهم کند.

 

توجه ویژه: موانع تجاری و سایر محدودیت ها

مانع تجاری هر قانون، مقررات، سیاست یا رویه دولتی است که برای محافظت از محصولات داخلی در برابر رقابت خارجی یا تحریک مصنوعی صادرات محصولات داخلی خاص طراحی شده است. رایج‌ترین موانع تجارت خارجی، تدابیر و سیاست‌های تحمیلی دولت است که مبادله بین‌المللی کالاها و خدمات را محدود، ممانعت می‌کند یا مانع آن می‌شود.

شرکت هایی که صادرات دارند با مجموعه ای منحصر به فرد از چالش ها روبرو هستند. به احتمال زیاد هزینه‌های اضافی محقق می‌شود، زیرا شرکت‌ها باید منابع قابل توجهی را به تحقیق در مورد بازارهای خارجی و اصلاح محصولات برای برآورده کردن تقاضا و مقررات محلی اختصاص دهند.

صادرات تجارت بین المللی را تسهیل می کند و با ایجاد اشتغال، تولید و درآمد، فعالیت های اقتصادی داخلی را تحریک می کند.

شرکت هایی که صادرات می کنند معمولاً در معرض درجه بالاتری از ریسک مالی هستند. روش‌های جمع‌آوری پرداخت، مانند حساب‌های باز، اعتبار اسنادی ، پیش‌پرداخت و محموله ، ذاتاً پیچیده‌تر هستند و پردازش آن نسبت به پرداخت‌های مشتریان داخلی بیشتر طول می‌کشد.

 

نمونه صادرات در دنیای واقعی

یکی از نمونه‌های صادرات آمریکا که راه خود را در سراسر جهان باز می‌کند، بوربون است، نوعی ویسکی بومی ایالات متحده (در واقع، طبق قطعنامه کنگره ایالات متحده به عنوان “محصول متمایز ایالات متحده” تعریف شده است). علاوه بر این، اگر مشروب دارای برچسب بوربون کنتاکی باشد

 

  ، باید در ایالت کنتاکی تولید شود، شبیه به روشی که یک شراب گازدار باید از منطقه شامپاین فرانسه گرفته شود تا خود را “شامپاین” بنامد.

بازار جهانی عطش زیادی برای بوربن آمریکا به طور کلی و بوربن کنتاکی به طور خاص در قرن بیست و یکم ایجاد کرده است. با این حال، در سال 2018، جنگ تجاری بین ایالات متحده و اتحادیه اروپا و چین منجر به اعمال تعرفه های 25 درصدی بر روی روح مبتنی بر ذرت شد و طعم ترش را در دهان بسیاری از تقطیرکنندگان، صادرکنندگان و توزیع کنندگان گذاشت. 3

خوراکی های کلیدی

  • صادرات به محصول یا خدماتی اطلاق می شود که در یک کشور تولید شده اما به خریدار در خارج فروخته می شود.
  • صادرات یکی از قدیمی ترین اشکال انتقال اقتصادی است و در مقیاس وسیع بین کشورها اتفاق می افتد.
  • در صورت رسیدن به بازارهای جدید، صادرات می تواند فروش و سود را افزایش دهد و حتی ممکن است فرصتی برای تصاحب سهم قابل توجهی از بازار جهانی باشد.
  • شرکت هایی که صادرات زیادی دارند معمولاً در معرض ریسک مالی بالاتری قرار دارند.
رقابت بدون ریسک با 100000 دلار پول نقد مجازی

مهارت های معاملاتی خود را با شبیه ساز سهام رایگان ما امتحان کنید. با هزاران معامله‌گر Investopedia رقابت کنید و راه خود را به سمت بالا معامله کنید! قبل از شروع به خطر انداختن پول خود، معاملات را در یک محیط مجازی ارسال کنید. استراتژی های معاملاتی را تمرین کنید تا زمانی که آماده ورود به بازار واقعی هستید، تمرین مورد نیاز خود را داشته باشید. امروز شبیه ساز سهام ما را امتحان کنید >>